W pobliżu Agroturystyki Zielony Gaj znajdują się liczne wyciągi narciarskie obiekty „Oazaski” przeznaczone zarówno dla doświadczonych narciarzy jak i dla początkujących oraz dzieci, oświetlone, sztucznie naśnieżane. Na terenie obiektu „Oazaski” znajduje się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkółka narciarka dla tych, którzy chcą dopiero zacząć przygodę ze sportami ziemowymi. Idealne zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy:
Więcej informacji można znaleźć na stronie – www.oazaski.type.pl
W odległości 3 km od Agroturystyki Zielony Gaj można skorzystać z parku wodnego „Otylia”, który oferuje bardzo wiele atrakcji, jak między innymi:
Więcej informacji na stronie – parkwodny.cstr.pl
Idealne warunki również do uprawiania turystyki pieszej, możliwość dobrania tras zarówno dla początkujących, jak również dla zaawansowanych turystów. Idealne tereny dla uprawiających nordic walking. Przez najciekawsze fragmenty gminy przebiegają 2 szlaki turystyczne:
Więcej na stronie – www.strzyzow.pl/sciezki-turystyczne
W okolicy znajduje się bardzo wiele znakowany tras rowerowych. Po zaopatrzeniu się w mapę okolicznych terenów można również indywidualnie tworzyć własne trasy – korzystając z dużej ilości dróg lokalnych jak również polnych i leśnych . Piękne widoki, zróżnicowanie terenu, zapewnia niezapomniane wrażenia. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno kolarze początkujący,jak również miłośnicy kolarstwa górskiego (odbywa się tutaj jedna z imprez maratonu rowerowego MTB Cyklokarpaty).
Z przyjemnością informujemy, że nasz obiekt posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo. Sprawdzani byliśmy pod kątem kryteriów „przyjazności dla rowerzystów”, a w naszej ofercie znajdziecie usługi dedykowane turystom rowerowym.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Więcej o szlaku przeczytać można na stronie internetowej www.greenvelo.pl
Zbiory stanowi kilka tysięcy eksponatów o wysokiej wartości muzealnej z następujących dziedzin: paleontologia, archeologia, historia, archiwalia, kultura materialna, militaria, sztuka oraz etnografia. Muzeum podlegają trzy filie. Obejmują one tunel schronowy dla pociągu sztabowego z czasów II wojny światowej przy ul. Tunelowej, Galerię Miejską przy ul. Rynek 15 oraz wystawę poświęconą mieszkańcom Strzyżowa pochodzenia żydowskiego, zaaranżowaną w budynku byłej synagogi (obecnie biblioteki) przy ul. Przecławczyka 6. Muzeum jest licznie odwiedzane zarówno przez grupy zorganizowane, jak też osoby indywidualne. Uczestniczy w ogólnopolskiej Nocy Muzeów, wspiera działalność mieszkańców na polu kultury i nauki, bierze aktywny udział w przekazywaniu wartości patriotycznych poprzez organizowanie wystaw tematycznych, warsztatów i spotkań muzealnych, czy też konkursów. Chroni pamięć o mieszkańcach i ich dziejach, zabezpieczając przed zniszczeniem i zapomnieniem materialne i pozamaterialne ślady ich działalności, przechowując je dla przyszłych pokoleń i udostępniając zwiedzającym.
Więcej informacji na – www.muzeum-strzyzow.pl
We wschodniej części miasta znajduje się obiekt architektury militarnej – tunel schronowy wraz z obiektami pomocniczymi. Wchodził on w skład całego kompleksu schronowego Fűhrershauptguarier – Anlage Sűd wzniesionego również w Stępinie-Cieszynie. W odróżnieniu od pozostałych schronów kolejowych na terenie Polski, schron w Strzyżowie ma charakter podziemny – został on przekopany pod Żarnowską Górą.
W skład zespołu w Strzyżowie wchodziły: tunel schronowy dla pociągu sztabowego, bierne schrony zaplecza technologicznego, tunel instalacyjny, 1-torowa bocznica kolejowa, drewniany peron pomiędzy tunelem, a stacją kolejową oraz grobla o nieznanym przeznaczeniu. Z obiektów zachowały się: tunel schronowy wraz z tunelem instalacyjnym oraz schrony zaplecza technologicznego. W dniach 27-28.08.1941 r., w związku ze spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, w tunelu strzyżowskim bazował pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”. W 1944 r. tunel został opanowany przez partyzantów AK.
Więcej informacji znajdziesz na stronie – www.strzyzow.pl//tunel/
Wiosną 1940r. Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych hitlerowskiego Wermachtu wybrało Podkarpacie na lokalizację jednej z wysuniętych kwater dowodzenia, przygotowanych dla kierowania operacją zmierzającą do opanowania ZSRR. Jeden z głównych obiektów zlokalizowano we wsi Stępina. Prace budowlane rozpoczęto w lecie 1940r. Projektowanie i wykonawstwo spoczywało na największej niemieckiej organizacji budowlanej – Organizacji Todta.
Dla zamaskowania rzeczywistego przeznaczenia inwestycji, oficjalnie przedsięwzięcie zarejestrowano jako budowa jednego z zakładów dla berlińskiej firmy chemicznej „Askania – Werke”. Plac budowy objęty był ścisłą ochroną wojskową i dostęp do wznoszonych schronów żelbetonowych mieli tylko upoważnieni Niemcy. Łącznie zatrudnionych było ok. 3-6 tysięcy ludzi. Budowę zakończono w lecie 1941r.
Więcej na stronie – www.schronkolejowy.pl
ręgielnia Bowling Cegielnia zaprasza wszystkich na zabawę w nowoczesnej kręgielni na Podkarpaciu oraz spróbowanie naszych pysznych dań. Gwarantujemy sympatyczną obsługę, niezwykłe smaki oraz świetną atmosferę i zabawę przy kręglach!
Zapewniamy najwyższej jakości pyszną pizzę w Strzyżowie i okolicach. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem oraz korzystamy tylko i wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych składników i sprawdzonych dostawców dzięki czemu jesteśmy w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Tu jest Twoje miejsce spotkań, w którym posłuchasz swojej lubionej muzyki, spędzisz miło czas z bliskimi, oraz zaspokoisz swój głód i pragnienie.
Więcej informacji na stronie – www.bowlingcegielnia.pl